Вибухи на нафтовому танкері Sounion під грецьким прапором у Червоному морі після того, як єменські терористи-хусити висадилися на борт і встановили вибухівку на танкері, кадр з відео, опублікованому 29 серпня 2024 року. (Ansar Allah Media Office)
Єменські хусити в четвер оприлюднили відео, на якому видно, як їхні терористи висадилися на танкер під грецьким прапором і встановили вибухівку, спричинивши вибухи, внаслідок яких у Червоному морі виникла загроза масштабного розливу нафти. Судно було покинуте раніше, після того, як хусити неодноразово атакували його.
На відео підтримувані Іраном хусити скандують свій девіз під час вибухів бомб на борту нафтового танкера «Суніон».
підтримати Велика Епоха (The Epoch Times) — це незалежне міжнародне видання без впливу будь-яких політичних чи економічних структур. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша підтримка.
Вибухи стали найсерйознішою атакою за останні тижні, здійсненою хуситами в рамках їхньої кампанії, спрямованої на те, щоб зірвати перевезення товарів на суму 1 трильйон доларів, які щороку проходять через Червоне море у зв’язку з війною між Ізраїлем і ХАМАСом у секторі Газа, а також зупинити деякі поставки допомоги до охоплених конфліктом Судану та Ємену.
Судно «Суніон» перевозило близько 1 мільйона барелів нафти, коли 21 серпня хусити атакували його зі стрілецької зброї, снарядів і безпілотного літального апарату. Французький есмінець, що діє в рамках операції Європейського Союзу «Аспідес», врятував екіпаж судна «Суніон» з 25 філіппінців і росіян, а також чотирьох приватних охоронців після того, як вони залишили судно, і доставив їх до сусіднього Джибуті.
На кадрах, оприлюднених у четвер, видно, як терористи-хусити в масках з автоматами Калашникова піднімаються на борт судна Суніон після того, як воно було покинуте. Міст виглядає розграбованим. Потім терористи встановили вибухівку над люками на його палубі, що ведуть до нафтових танкерів внизу. На відеозаписах було видно щонайменше шість одночасних вибухів.
Західні країни і Організація Об’єднаних Націй попередили, що будь-який витік нафти з судна «Суніон» може знищити коралові рифи і дику природу навколо Червоного моря. Однак військово-морські сили ЄС в регіоні заявляють, що поки що не бачили жодного витоку нафти з Суніону.
Операція «Аспідес» «готується сприяти будь-яким діям у координації з європейською владою та сусідніми країнами, щоб запобігти катастрофічній екологічній кризі», — заявили в місії ЄС. «Разом ми можемо захистити навколишнє середовище і зберегти стабільність в регіоні».
Речник ООН Стефан Дюжаррік високо оцінив зусилля міжнародного співтовариства і спеціального представника ООН в Ємені Ганса Ґрундберґа, спрямовані на те, щоб «забезпечити негайний доступ до судна і запобігти екологічній катастрофі». За його словами, хусити погодилися надати можливість безпечного проведення операції.
Дюжаррік не повідомив, коли вона може розпочатися, але додав, що повідомлення про те, що «операція з порятунку танкера може продовжитися за допомогою буксирів і рятувальних кораблів, які отримають доступ до району інциденту», є обнадійливими.
У середу хусити припустили, що вони можуть дозволити врятувати «Суніон», хоча терористи вже одного разу заблокували екіпажі, які намагалися дістатися до покинутого судна, повідомили американські військові.
Державний департамент США відмовився прямо коментувати відео в четвер. Він послався на попередні заяви, в яких речник Метью Міллер попередив, що «продовження атак хуситів загрожує витоком мільйона барелів нафти в Червоне море, що в чотири рази перевищує розмір катастрофи танкера Exxon Valdez» в 1989 році біля берегів Аляски.
Це не перший випадок, коли хусити використовують загрозу розливу нафти на свою користь. Знадобилися роки переговорів, перш ніж терористи дозволили ООН у 2023 році зняти 1 мільйон барелів з нафтового танкера «Сейфер» біля берегів Ємену, який використовувався як плавучий об’єкт для зберігання та розвантаження нафти.
«Досвід показує, що угруповання готове чинити перешкоди рятувальним роботам, якщо зможе перетворити ситуацію на політичну розмінну монету», — попереджає Ноам Рейдан, старший науковий співробітник Вашингтонського інституту близькосхідної політики, який вивчає напади хуситів.
З початку війни в Газі в жовтні хусити обстріляли ракетами і безпілотниками понад 80 суден. Вони захопили одне судно і потопили два в ході кампанії, в результаті якої загинуло четверо моряків. Інші ракети і безпілотники були або перехоплені коаліцією на чолі з США в Червоному морі, або не досягли своїх цілей.
Терористи Хуті стверджують, що вони атакують кораблі, пов’язані з Ізраїлем, Сполученими Штатами або Великобританією, щоб змусити Ізраїль припинити кампанію проти терористів ХАМАС в Газі. Однак багато з атакованих кораблів не мають жодного відношення до конфлікту, в тому числі й ті, що прямують до Ірану.
Тим часом у четвер Центральне командування збройних сил США заявило, що його війська знищили ракетну систему і безпілотник хуситів.