Портрети Лєніна та Сталіна на Чернігівщині прибирати не хочуть. Правоохоронці самоусунулися

14:03, 27 января
Общество

Сергій Кириченко

Кримінальне провадження за фактом пропаганди символіки комуністичного тоталітарного режиму у Новгороді-Сіверському закрили.  Про це повідомляє «Бабель», посилаючись на відповідь прокуратури агенції «Інтерфакс-Україна».

У 2018 році Український інститут національної пам’яті (УІНП) звернувся до Генеральної прокуратури та Національної поліції з офіційними листами, в яких просив відреагувати на порушення законодавства – публічне використання символіки комуністичного тоталітарного режиму у Новгороді-Сіверському.

Мова йде про розміщені на водонапірній вежі в центрі міста мозаїчні зображення Владіміра Лєніна та Іосіфа Сталіна, які місцева влада не спромоглася демонтувати за кілька років. Місцеві чиновники наполягали, що ті портрети не підпадають під декомунізацію.

Після цього прокуратура Чернігівської області розпочала кримінальне провадження. Досудове розслідування було доручено слідчому відділенню Новгород-Сіверського відділу поліції.

Але за результатами розслідування слідчі ухвалили рішення про закриття провадження, мотивуючи таке рішення «відсутністю складу кримінального правопорушення», зазначили у прокуратурі.

Нагадаємо, мозаїчні портрети були розміщені в 1930-х роках у центрі Новгорода-Сіверського на водонапірній вежі 1901 року спорудження поряд із базарною площею. УІНП констатує, що ці мозаїчні зображення є символікою комуністичного тоталітарного режиму і підлягають обов’язковому демонтажу, про що місцевій владі повідомлено ще в 2017 році.

У свою чергу Новгород-Сіверська міськрада вважає, що мозаїчні портрети Леніна та Сталіна не підпадають під декомунізацію, оскільки вони не є ані пам’ятниками, ані пам’ятними знаками, і правовий механізм їх демонтажу не передбачений нормативно-правовими актами.

Колишній міський голова Новгород-Сіверського Олег Бондаренко (помер у жовтні 2020 року) заявляв, що місто не демонтуватиме мозаїки, але планує повісити на портрети ґрати, а також встановити табличку з написом «Кати українського народу».

Голова УІНП Антон Дробович наголосив, що це має бути належним чином оформлено відповідно до закону. Тобто треба, щоб ці портрети було визнано творами мистецтва або передано на баланс якомусь місцевому музею.

Бабель
Новгород-Сіверський мозаїка декомунізація водонапірна вежа

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *