МАФи на чернігівському Валу: несмак чи зайва прискіпливість?

08:38, 22 января
Общество

Дмитро Пономаренко

Нещодавно в соцмережі Facebook екскурсовод Олександра Федоренко опублікувала фото нових яток на Валу. Вони, ясна річ, зачинені, адже на вулиці зима. Проте їх не сховали за стилізованими банерами, як інші МАФи, що розташовані там уже не перший рік. Вигляд нових кіосків викликав широке обговорення серед чернігівців. Одні говорять, що нові МАФи на Валу переносять в атмосферу базару, а інші захищають та відзначають, що вони сучасні.

Несмак продукує несмак

За словами Олександри Федоренко, ніхто не закликає до прибирання всіх МАФів на Валу, але в той же час вони мають гармонійно виглядати біля стародавньої архітектури.

– Насправді, певні торговельні ятки на Валу мають бути, адже туристи повинні мати можливість придбати ту ж пляшку води саме тут. Проте ятки, котрі на Валу є зараз, не тільки виглядають «так собі», але й розташовані хаотично й заважають прогулянкам великих екскурсійних груп. Тому я вважаю, що в Чернігові вже назріла ідея реконструкції Валу, аби все продумати та враховувати інтереси містян, туристів і підприємців, – говорить екскурсовод.

Також пані Олександра впевнена, що в питанні естетики й архітектури саме місто має формувати культуру й відчуття стилю в чернігівців, а не навпаки. Адже, як ми зазначили спочатку, для певного відсотка містян, такі ятки є прийнятними, попри разючий дисонанс із навколишньою архітектурою.

Чекаємо весни

Нічого страшного в нових кіосках на Валу не бачить і директор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Юрій Соболь. Він відзначив той факт, що взимку оцінювати зовнішній вигляд МАФів недоречно, адже вони закриті ролетами і ніяким чином не прикрашені.

– По зовнішньому вигляду немає чого говорити, бо зараз вони закриті. Коли ж весною запрацюють, то й виглядатимуть зовсім по-іншому, більш привабливо та сучасно. Зараз ятки на Валу виглядають по-різному, але ми протягом року-двох плануємо уніфікацію їх зовнішнього вигляду. Зараз уже нічого не зробиш, та й треба враховувати фінансові можливості підприємців, які тут торгують. Місце для торгівлі на Валу кожен підприємець отримує на один рік, тобто наступний перегляд договорів ми робитимемо на початку 2022 року, – зазначив директор заповідника.

Окремо Юрій Соболь зазначив, що МАФи, про які йде мова, – це лише тимчасові споруди, метою яких є задоволення першочергових потреб туристів у весняно-осінній період. Встановлювали ж їх відповідно до режиму використання землі, затвердженого в генеральному плані розвитку заповідника «Чернігів стародавній» без жодних порушень.

– У цих ятках може продаватись лише те, що потрібно для обслуговування туристів, за винятком алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Там можна придбати водичку, чай, бутерброди, – розповів Юрій Соболь.

На думку пані Олександри, ідея уніфікації – правильна, але цей процес необхідно обов’язково контролювати та виносити на міське обговорення. Без цього все може закінчитися дійсно однаковими ятками, але, наприклад, обшитими вагонкою та встановленими де кому заманеться.

– Звичайно, добре, що заповідник планує уніфікувати всі МАФи на Валу, але це теж треба робити з розумом. Вони не мають бути пластикові або оббиті вагонкою. Є ж купа прикладів, коли ятка оформлена гарно та зі смаком, і на це не витрачено «всі кошти світу». Приклад у цьому питанні можна брати зі Львова, який значно виріс у плані оформлення туристичного простору в місті, – зазначила пані Федоренко.

Гарний вигляд МАФу, на думку екскурсовода, треба ставити як умову для підприємців, якщо вони хочуть торгувати на Валу. Одним із варіантів екстер’єру ятки вона бачить дизайн славнозвісних будиночків з дерев’яним мереживом. Адже тим самим можна буде підкреслити, що в Чернігові є не лише церкви, але й інші архітектурні цікавинки.

Щодо МАФів на Валу висловився і секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако, який зазначив, що міська влада дуже прискіпливо ставиться до всіх питань щодо МАФів по всьому місту. За його словами, за останні 5 років у Чернігові 200 або й більше цих об’єктів демонтували, перемістили або змінили їх зовнішній вигляд на більш прийнятний.

– З приводу кіосків на Валу, які змінили свій зовнішній вигляд: по суті, якщо взяти юридичну площину, вони незаконні. Вони стоять на земельній ділянці державного заповідника «Чернігів стародавній» і це не земля міста. Але все одно: навіть для таких МАФів паспорт прив’язки, фасад мають бути погоджені з управлінням архітектури. Нам конфлікти не потрібні, але муніципальній варті чи управлінню архітектури необхідно звернутися до заповідника, щоби привести ці об’єкти у відповідність хоча б до законодавства і здорового глузду, – заявив секретар міської ради.

P. S. Чернігівців багато, і в кожного свою думка з того чи іншого приводу. Але якщо змінювати вигляд міста, то, напевно, це варто виносити на обговорення. Звісно, якщо ми хочемо бачити у своєму місті туристів, а не лише чернігівців, яким немає куди діватись…

Еженедельник "Семь Дней"
МАФ Вал торгівля соцмережи екскурсії невдоволення

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *