Екватор локдауну в Чернігові: як працюють місцеві підприємці

09:43, 17 января
Общество

Дмитро Пономаренко

Чернігівці вже пережили половину терміну жорсткого карантину, введеного з 8 по 24 січня, та встигли розкритикувати його організацію Кабінетом міністрів України та інтерпретацію місцевими підприємцями.

Де логіка?

Перше, на що звернули увагу жителі міста, – це відділи побутової продукції в супермаркетах, перекриті сигнальною стрічкою, а саму продукцію під загрозою штрафу відмовлялись пробивати на касах. Мова, перш за все, про шкарпетки, панчохи, тарілки і тому подібне, але деякі магазини пішли далі та перестрахувались. В окремих супермаркетах неможливо було придбати туалетний папір та презервативи, хоч ця продукція й відноситься до засобів інтимної гігієни, які офіційно дозволені до продажу.

У відповідь на критику українців у соцмережах міністр охорони здоров’я Максим Степанов відповів, що список забороненої продукції під час локдауну був відомий ще за місяць до його початку і придбати необхідну кількість футболок та шкарпеток не було проблемою. Проте міністр, напевно, забув, що уряд за кілька днів до старту локдауну дозволив продаж побутової хімії та друкованої преси, які ще до нового року були в переліку заборонених товарів на час локдауну. Та й уточнений перелік цієї самої «запрещенки» в уряді винесли на загал ледь не за день до початку жорсткого карантину. Саме тому чернігівці до останнього не розуміли, що вони зможуть придбати в карантин, а чим треба запастися більш ніж на два тижні.

За словами приватної підприємниці Наталі Тимофеєвої, яка продає посуд та інше хатнє начиння на торговій базі «Шанхай», що в районі Ремзаводу, була надія, що локдаун все ж таки не введуть, бо розуміли, що платити податки та за оренду приміщення буде просто ні з чого.

– Ми втрачаємо певну суму коштів, бо зареєстровані не на першій підприємницькій групі, яка передбачає торгівлю на ринках. Таким підприємцям держава дозволила до травня не платити єдиний соціальний внесок та інші податки. Ми ж вимушені все це сплачувати, незважаючи на те, що магазин закритий на час локдауну, ну і плюс оренду приміщення ніхто не відміняв. Викручуємось за допомогою дозволеної адресної доставки. На дверях нашого магазину ми вивісили контактний номер телефону, на який нам дзвонять покупці, кажуть що їм потрібно, і ми вже в місті десь зустрічаємось та віддаємо товар. Іншого виходу немає, ми ж маємо на щось жити, – каже Наталя.

Золота жила сервісів з доставки

Свою звичну роботу припинили ресторани та кафе Чернігова, які перейшли тільки на доставку своєї продукції. Одними з таких закладів стали вареничні «Балувана Галя» та кав’ярня «Шарлотка». Їх управляюча Дар’я Дьякова каже, що, хоч у них і є досвід одного локдауну та кількох карантинів вихідного дня, все одно заклади втрачають левову частку своїх прибутків.

– Всім колективом ще 7 січня сподівалися, що локдаун відмінять, адже кількість хворих у місті та області ставала все меншою. Проте вже 8 січня ми припинили приймати відвідувачів та переорієнтували свою роботу на доставку. Під час локдауну в нас працює лише 30 відсотків від загальної кількості персоналу, а більша частина робітників, які переважно отримали по 8 тисяч гривень допомоги від держави, пішли у відпустки за власний рахунок, – говорить управляюча.

За словами пані Дар’ї, робота закладів тільки на доставку – це не спосіб заробити шалені гроші. Таким чином заклади можуть лише триматися на плаву, заробляючи 20–30 % від своєї звичної виручки. Тим паче з кожного замовлення кафе та ресторани віддають від 25 до 30 % чека сервісам доставки.

– В лютому всі заклади громадського харчування понесуть пристойні збитки, адже це традиційно «неврожайний» місяць, а тут нам ще не дали допрацювати до 14 січня, коли містяни ще відзначають новорічні свята, – каже Дар’я Дьякова.

Поліція не спить

Слідкують за дотриманням протиепідемічних заходів під час локдауну правоохоронці. Лише за перші кілька днів вони встигли виписати майже 40 адмінпротоколів різним суб’єктам господарювання Чернігівщини. Також активні дії поліцейських відзначили наші співрозмовниці, адже, як каже Наталя Тимофеєва, на чернігівському «Шанхаї» правоохоронці час від часу і справді перевіряють, чи дійсно не провадиться торгівля непродовольчими товарами.

– Щодо контролю правоохоронцями нашої роботи, то в нас є досвід спілкування з поліцейськими в карантин вихідного дня, коли вони завітали до «Шарлотки». Тоді наш гість переступив поріг закладу, хоч там в нас і стояв столик для видачі замовлень на виніс, але поліція вирішила, що це відвідини закладу, які тоді були заборонені. Ми пояснили ситуацію, що ця людина чекала свого замовлення на виніс, і все владналось. Зараз же поліція продовжує слідкувати за закладами вздовж проспекту Миру від Інституту історії до Красної площі, аби ми не порушували карантинні заборони, – відзначила управляюча кав’ярні «Шарлотка» та вареничної «Балувана Галя».

Фатальне подовження локдауну

Днями міністр охорони здоров’я Максим Степанов на одному зі своїх брифінгів заявив, що, на його думку, через імовірне збільшення хворих на коронавірус та сезонний грип локдаун варто подовжити як мінімум до кінця січня.

На думку Дар’ї Дьякової, додатковий тиждень локдауну пережити можна, але не більше.

– Ми чули про можливе продовження локдауну. З цього приводу хочу сказати, що якщо його продовжать на тиждень, то ми витримаємо, але якщо мова піде про два-три додаткові тижні жорсткого карантину, то заклади можуть не вижити. Якщо брати нашу всеукраїнську мережу, то найбільші проблеми зараз у львівській «Балуваній Галі», адже немає туристів, а львів’ян на таку кількість закладів просто не вистачає. В Чернігові ж ситуація більш стабільна, – говорить управляюча.

***

39 адмінпротоколів за порушення карантину склали поліцейські на Чернігівщині за вихідні. Найбільше – в Чернігові, Ніжині та Прилуках. Протоколи складали як на споживачів послуг, так і на підприємців, яким тепер загрожує штраф – від  17 до 34 тисяч гривень.

підприємці коронавірус локдаун карантин уряд робота

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *